Yıllar bizi yaşlandırsa da , TTKD genç  bir delikanlı

TTKD,Türkiye'nin ilk tüketici örgütü olarak 11 Temmuz 1986 tarihinde Mehmet Barak başkanlığındagazeteci,   ekonomist, mühendis ve ev kadınlarından oluşan küçük bir grup tarafından kuruldu.

*HER ŞEY VATANIMIZ İÇİN

Biz hayatın içinde varız. HEDEF: Yeni Türkiye..

2023 hedefi, bizim de hedefimizdir. Esasen, Yeni Türkiye, 15 Temmuz 2016 askeri darbeye karşı direniş gecesinde, 16 Temmuz 2016 sabahında doğmuştur.

 TTKD, 33 yaşında bir delikanlı!

 

*TTKD' nin bakış açısı, “ piyasaya sürülen mal ve hizmetleri kıyaslayarak,test ederek veya test ettirerek” üyelerini bilinçlendirmek; bu şekilde "kaliteli mal ve hizmet almalarını sağlamak", kaliteli mal ve hizmet satan şirketleri teşvik etmek, ödüllendirmek, ürünlerini tavsiye etmek yanı sıra, kayıt dışı çalışan, fatura kesmeyen, tüketicileri aldatan şirketlere karşı “ mahkemelere yansıyacak kadar problemli olan konularda da, tüketicilere danışmanlık hizmeti ve hukuksal destek sağlamak” şeklinde özetlenebilir.

 

*TTKD,Türkiye'de 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un çıkartılmasında, yapısının oluşturulmasında “kamu oyu oluşturarak” öncülük yapan ender kuruluşlardan birisidir. İlk kanun fikri, TTKD kadın kolları içinde üretilmiş, onlarca panel yapılmış, TBMM içinde milletvekilleri üzerinde etki yaratılarak, böyle bir kanun çıkartılmasının yolu açılmıştır.

 

*O gün, bu gün, TTKD fırtınalar içinde kalmıştır. Fakat bir çok saldırıya uğramasına rağmen, bu güne gelebilmiştir.

*Unutulmaz olaylardan birisi: TTKD Başkanı Mehmet Barak, ülkede derneği kullanmaya kalkışarak,  "haksız çıkar sağlamak" için  entrika düzenleyen  bir şirketler topluluğu hakkında ABD' de bir mahkemede "tanık sıfatıyla" ifade vermek zorunda bırakılmıştır. Fakat o şirketler topluluğu, "dürüst ticaret kurallarına uymadığı" için o mahkemede, Mehmet Barak'ın verdiği yazılı ifadelerle mahkum edilmiş, ticaret hayatı bitmiş, sürgüne düşmüştür.  Kimseler bilmez...Kimselerin bilmediği o kadar çok şey yaşanıyor ki...Türkiye şu anda sesiz bir devrim içinde. Piyasa ekonomisi yavaş yavaş, tekellerin elinden kurtarılıyor, kartel egemenlikleri yıkılıyor..

*
Biz hayatın içinde varız. Yeni Türkiye=2023 hedefi, bizim de hedefimizdir. Esasen, Yeni Türkiye, 15 temmuz 2016 askeri darbeye karşı direniş gecesinde, 16 Temmuz 2016 sabahında doğmuştur. Hainlerin kullandığı tankları, uçakları göğüslerimizi siper ederek, şehit düşerek durdurduk. Bu şeref, Yeni Türkiye' nin. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde Dünyanın 10 büyük ekonomisi içinde yer alacağız. İlerleyeceğiz, dönüşüme katkı sağlayacağız Yeni tüketici projelerimiz , tüketiciye saygılı şirketlerin yarattığı markaları da Dünya markası haline getirecektir.

 

*Tüketici Konseyi' ne üye olarak defalarca katılan TTKD,  Avrupa Birliği görüşmelerine “tarama toplantıları sonrası iştirak eden, görüşleri alınan 50 STK' dan” birisidir. Bu görüşmelere katılan tek tüketici örgütüdür.

 

*TTKD, Türkiye tarihinde  örgütsel olarak, profesyonel anlamda hukukçu barındıran, ilk ayıplı otomobili değiştiren bir dernektir.  Şırnak dahil, "kayıt dışı çalışan, fatura kesmeyen" şirketlere karşı, Türkiye'nin her tarafında dava açmış, iki yıl içinde 20  ayıplı otomobil, yüzlerce devre tatil / devre mülk, ayıplı bilgisayar, motosiklet davası kazanmış, kazandırmış bir tüketici derneğidir. TTKD aynı zamanda, Türkiye' de  ilk ayıplı malı toplatan dernek olan bir tüketici örgütüdür.. TTKD , apolitik, bir yapıya sahiptir. TBMM' sinde yer alan tüm siyasal partilere eşit mesafede durur, "tüketici koruma yasa ve yönetmeliklerin, söylemlerin" ışığında, "Dik" durur. Asla diklenmez, tüketici kanunu ve ilgili mevzuatın hayata geçirilmesine katkı sağlar..Kaliteli mal ve hizmete ödül verir; tüm tüketicilere tavsiye eder. Gerektiğinde tüketici kanununun verdiği yetkiyle davalar açar.

 

*TTKD, , uzman kadroları ile çok sayıda piyasa araştırmasına imza atmış, tedarikçi kontrolleri yapmış, eğitimler vermiştir. Yeni tüketici kanununun getirdikleri haklar konusunda da, hem tüketicilere hem de talep eden işletmelere personelin bilinçlendirilmesi konusunda seminerler vermekte, ISO kriterlerinden olan "Mal gider, tüketici kalır" felsefesi doğrultusunda, dürüst ticaret adamlarına "Marka geliştirme, değerini arttırma" şeklinde önerilen projelere de katkı sağlamaktadır. "Altın Marka" ödülü  ve "Tüm Tüketicilere Tavsiye Ediyoruz" logoları,bir çok ürün üzerinde "Tüketiciye tavsiye edilen" marka kapsamında kullanılmaktadır; tüketici talebi yaratmaktadır. TTKD de bu nedenle önemli bir referans kurumu haline gelmiştir.

 *Bir tüketici derneği olarak, TTKD modeli,yerli ve yabancılar tarafından izlenmekte, zaman zaman görüş alışverişinde bulunulmaktadır.  wwww.istanbul-ticaret-gazetesi.com  , www.iskuralim.com, www.hibe-kredi-dernegi.org.tr kuruluşlarıyla proje ortaklığımız vardır.

*Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemiyle,
" Şunu gördük ki, bu millet, istiklalimizin ve istikbalimizin en büyük sigortasıdır. Bir olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım…”


Medyadaki ayak izlerimiz: Bir çerçeve içindeki gazete kupürleri nereden geldiğimizle ilgili ipucu veriyor

Etkinliklerimiz, yarışmalarla renkleniyor.

Geçmişten gelen ayak izlerimiz

 

Adresimiz : Perpa Ticaret Merkezi, B Blok, Kat:9, No:1434 , Okmeydanı- Şişli / İSTANBUL 
   TEL:  0535 013 35 40 - 0553 856 29 18 ( WhatSapp üzerinden şkayetllerinizi yazın, evraklarınızın fotokopisini gönderin, inceleyip, size döneceğiz.   http://www.ttkd.org.tr    e-mail:sikayetler1@gmail.com  
 e-mail:
tuketicilerikoruma@yahoo.com                      

Bu web sitesi, ADOBE MUSE ile gerçekleştirilmiş bir tasarımdır. İzinsiz alıntı yapılamaz